Mühendis Tipleri Nelerdir ?

0
1602

Hayatta kendimizi hep seçimler önünde buluyoruz. Bu sabah, arabamı çalışıp çalışmayacak mı yoksa araba sürmeye mi tercih etmem lazımdı. Ardından, kendime  kahve veya çay yapmayı seçmek zorundaydım. Daha sonra bugün öğle yemeğinde salata yapmak ya da bir sandviç almak arasında seçim yapmak zorundayım.

Beklediğim kadarıyla eve gelir gelmez, akşam çantamı alıp doğrudan spor salonuna gidiş arasında seçim yapmam gerekecek. Seçim yapmakta özgürüz – bu günümüzde ve her yaşta insan olmanın bir parçası. Ancak ne yiyeceğim, ne içeceğim, ofise nasıl gideceğimiz veya egzersiz yapıp yapmamamız dışında belki de yapmamız gereken en önemli seçenek hayatımızdan ne yapacağımızdır.

Dünyayı değiştirmede aktif bir rol almak istiyor muyuz? Duvarın üzerinde oturup diğer insanların yapmasını izlemek istiyor muyuz? Yoksa hiçbir şey umurumuzda değil mi?

Aslında genel manada üç tür mühendis olduğunu söylemek yanlış olmaz.

  1. İşleri yapan mühendisler

  2. İşleri izleyen mühendisler

  3. Neler olduğunu merak eden mühendisler


İşleri yapan mühendisler, birlikte çalışmaktan keyif alırlar. Bunlar çok meraklıdır ve sadece ofisteki mühendislik sorunlarına değil dünyanın en acil sorunlarına daima aktif çözüm arayışındadırlar. Fikirlerini tartışmaya ve eleştiriden çekinmezler. Her görevde cesur ve büyük cüretkâr hedefleri vardır.

İşleri yapan mühendisler
İşleri yapan mühendisler

Görevleri devretmekle yetinmezler; Onlar kendileri yapar ve akranlarına doğru yolu gösterirler. Onlar gevşek değil. Tutarlıdır, ancak daha yüksek seviyelere ulaşmak için çok iddialılardır. Öyle olmasına rağmen, bunlar gerçekçidir ve her zaman hedeflerinin gerçekleştirilmesine odaklanırlar.

Jack Welch, Michael Bloomberg, Larry Page, Sergey Brin ve Elon Musk’un sevdikleri aynı zamanda vizyon sahibi ve yapımcı olan tanınmış mühendislerden bazıları. Bir şeyler olmaz. Her proje ya da görevde, ya bir yol bulacaklar ya da yapacaklardır. Onları “Mühendislik Şampiyonu”  olarak adlandırabiliriz.


İşleri izleyen mühendisler, çizgilerin içinde her zaman renklendirmeyi tercih eder. Yeteneğinden yoksun oldukları veya IQ’ su düşük değildir. Aslında, çoğunun yıldız profilleri ve muazzam mühendislik becerileri vardır. Bununla birlikte, bu mühendisler her zaman güvende, anlamlı bir şeyler yapmak için ilham alamazlar, bir etki yaratacak kadar ısrarlı değillerdir ve yalnızca dünyayı ve etrafında olan bitenleri izlerler. Toplantılarda genellikle sessizdirler ve neredeyse her zaman başkalarının fikirlerine katılırlar (gerçekten yaptıklarını bilmiyorum, aksine tartışmaları önlemek istemektedirler). Kesinlikle hayal kırıklığına uğramış değiller, ancak yeteneklerinin sınırlarını zorlayacak motivasyon eksiklikleri vardır.

izleyen mühendis
izleyen mühendis

Bence onlar her zaman bir dalda tünemiş, yere çökmekten korkarak uçmak için tereddüt eden kuşlar gibiler.


Neyin olup bittiğini merak eden mühendisler en rahatsız edici mühendis türüdür.  Onlarla çalışmak diş çekmek gibidir. Genellikle toplantılarda dışarıda kalırlar ve çoğunlukla gerçeklikten kopmuş gibi gözükürler. Her zaman olumsuzluklar görürler ve bir şeyler yapmaya yetkili iken hazır mazeretler üretirler.

merak-eden mühendis
merak-eden mühendis

Sık sık duyduğunuz tembellik, zor gelme ve sabotajcı mühendisler “Hayır, bunu yapamayız!” Der. Savaş başlamadan önce teslim olanlardır. Diğer mühendislerin işlerinde mükemmel oldukları umurlarında  degildir.  Onlar sıradanlıktan memnun ve her zaman hoşnutsuzluk havası bulurlar.

 

Kendimizi net bir şekilde tanıyalım. Tüm mühendisler, bu dünyanın gerçek kahramanları olarak anılmayı hak etmezler.  Gerçek kahramanlar, geleceği şekillendirmeye katkıda bulunan mühendislerdir. Ülkelerin sosyal ve ekonomik büyümesinin engellerini aşmaya yardımcı olanlardır. Hayatı tüm insanlığa daha kolay ve daha iyi hale getiren kişiler bunlardır. Gelecek kuşaklara keyif alacakları miras bırakanlar bunlardır.

Gerçek mühendislik kahramanları yoksullukla savaşmak için bir sosyal hareket yaratacak etki üretmelidir.

Sadece büyük binalar, büyük elektrik santralleri, kimyasal laboratuvarlar veya mekanik motorlar inşa etmezler , bu mühendisler insanlara ilham verirler çünkü doğru bir şey yapıyorlardır.

O halde hangi Mühendis tipindesiniz ?

Yazı hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı yazabilirsiniz...