Yürürken Elektrik Üretmek Mümkün Mü?

0
1272

Elektrik Üreten Kaldırım

Günümüzde artık alternatif enerji kaynaklarına ihtiyaç ortaya çıkmaya başladığını hepimiz çok iyi bir şekilde görüyoruz. Enerji ihtiyacı artan nüfus gibi birçok etmenden dolayı artmakta ve daha çok önem kazanmakta bunların önüne bu şekilde kendi kendine enerji üreten sistemlerin çoğalmasıyla geçebiliriz.

Piezoelekreik Malzemelerin Çalışma Prensibi                

Piezoelektrik prensip mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirilen veya tam tersi şekilde işleyen sistemlerde kullanılır. Şekil l’de gösterildiği gibi, dışardan herhangi bir kuvvet etkisi altında kaldıklarında elektrik voltajı uyarılır.

Şekil.1 Piezo elektrik malzemelerin çalışma prensibi

Elektrik Üreten Kaldırım

Günlük işlerimizi yaparken bir yerden bir yere yürürken elektrik üretebileceğimizi biliyormuyduk ? Kaldırımların altına yerleştirilen piezo elektrik malzemeler ile bir sokağı aydınlatabiliriz yada üretilen elektrik enerjisini  depolayıp başka bir yerde kullanabiliriz. Hatta bu uygulamalar yurt dışında meslek haline geldi sadece bu işi yapan firmalar var . Her gün binlerce defa basınç uygulanabilir bu kaldırımlara  altındaki piezo elektrik malzeme bu basıncı elektrik akımına çeviriyor ve karonun altındaki ufak pile gönderiyor. Piezo elektrik malzeme, quartz, rochelle tuzları, turmalin gibi doğal kristaller ile barium titanate ve lead zirconate titanates adlı iki yapay seramikten oluşuyor. Bu seramik malzeme kimyasal olarak güçlendirildiği için nemden etkilenmiyor. Karonun üzerine atılan bir adım belki ihtiyacımızdan daha düşük bir enerji ortaya çıkarıyor olabilir. Ama şehirlerin işlek caddelerine bu sistemi uyguladığımızı düşünürsek kulağa çok hoş geliyor.  

Elektrik Üreten Kaldırım

Karo Tasarımın Etkisi

Karoların tasarımı ise aşağıdaki şekildeki gibi aslında pek alışık olmadığımız üçgen şekilde nedeni ise alışık olduğumuz karo şekillerinin aksine yaklaşık 200 kat daha verimli kullanım sağladığı belirtiliyor.

Karo Tasarım

Yukarıda anlatıldığı gibi aslında basit ve herkesin rahatlıkla anlayabileceği bir sistem var. Neden mi çok yaygın bir sistem değil bir çok etken olabilir mesela ilk yatırımın pahalı olması gibi ama gelecekte böyle giderse tüm dünyanın aşina olacağı bir sistem olacak gibi duruyor.

Yazı hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı yazabilirsiniz...