Yumurta Kabuğunda Neler Vardır ?

0
6518

Tavuk yumurtasının kabuğunun oluşumu doğal bir yağış sürecinin büyüleyici bir örneğidir. Ortalama bir yumurta kabuğu 5 gr ağırlığındadır ve % 40 kalsiyumdur. Bir yumurta kabuğundaki kalsiyumun çoğu 16 saatlik bir süre içinde bırakılır. Bu, saatte yaklaşık 125 mg oranında çöktürüldüğü anlamına gelir. Hiçbir tavuk bu talebi karşılayacak kadar hızlı kalsiyumu tüketemez. Bunun yerine, yumurta kabuğu oluşumu için büyük miktarda kalsiyum biriktiren tavukların uzun kemiklerindeki özel kemikli kitleler tarafından sağlanır. [Kemikteki inorganik kalsiyum bileşeni kalsiyum fosfat, Ca3 (PO4 )2 , çözünmeyen bir bileşiktir]. Bir tavuğa düşük kalsiyumlu bir diyet verilirse, yumurta kabuğu giderek daha incedir;

Kemiklerindeki toplam kalsiyum miktarının yüzde 10’unu bir yumurta bırakmak için harekete geçirmek zorunda kalabilir! Besin arzının kalsiyumda sürekli olarak düşük olması durumunda, yumurta üretimi eninde sonunda durur.

Kabuk kabuğu büyük oranda kalsitten, kalsiyum karbonattan (CaCO3 ) oluşan kristal formdan oluşur. Normalde hammaddeler olan Ca2+ ve CO32+  kan tarafından kabuk bezine taşırlar. Kalsifikasyon işlemi bir çökelme reaksiyonudur:

Ca2+  ( aq ) CO32-  (aq) =   CaCO3 (s)

Kandaki serbest Ca2+ iyonları, proteinlere bağlı kalsiyum iyonlarıyla dengede. Serbest iyonlar kabuk bezi tarafından alındığında, protein bağlı kalsiyumun ayrışmasıyla daha fazla sağlanır. Kabuk oluşumunda gerekli olan karbonat iyonları metabolik bir yan ürüntir. Metabolizma sırasında üretilen karbon dioksit, karbonik anhidraz enzimi (CA) ile karbonik asit (H2 CO3 ) haline dönüştürülür:

CO2 (g) +  H2 O (l)  =CA  H2 CO3 ( aq )

Karbonik asit, karbonat iyonları üretmek için adım adım iyonlaşır:

H2 CO3 (aq) = H+1 (aq) + HCO3 (aq)

HCO3  ( aq ) = H+ ( aq ) + CO3-2 ( aq )

Le Châtelier ilkesine göre, nefes nefese yukarıdaki CO2 – H2 CO3 dengesini sağdan sola kaydırarak çözeltideki CO3-2 iyonlarının konsantrasyonunu düşürüp ince yumurta kabuklarına dönüştürebiliriz. Bu sorunun çözüm yollarından biri, tavuklara karbonatlanmış suyun sıcak havalarda içilmesi. Suda çözünen CO2, tavuk vücudundaki sıvılara CO2 ekler ve CO2 – H2CO3 dengesini sağa kaydırır.

Kalsit sütunlarını gösteren bir yumurta kabuğunun röntgen görüntüsü
Kalsit sütunlarını gösteren bir yumurta kabuğunun röntgen görüntüsü

Yazı hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı yazabilirsiniz...