Yeniden Kristalleşme Nedir? Nasıl Hesaplanır ?

yeniden kristalleşme nedir,yeniden kristalleşme ne amaçla yapılır, yeniden kristalleşme ne tür parçalara yapılır, yeniden kristalleşme nasıl yapılır, sorularına cevap verdik.

0
5503

Yeniden kristalleşme işlemi, soğuk haddelenmiş çeliklerin, preslenmiş parçaların  soğuk işlem ile  yüksek oranda şekil değişimine uğramış parçalara uygulanır.  Dövülmüş parçalar, talaş kaldırma veya soğuk biçimlendirme gibi sonraki işlemleri kolaylaştırmak içinde kullanılabilir. Burada amaç metalin şekil değişimiyle oluşan iç gerilmeleri ortadan kaldırmaktır.  Yeniden kristalleşme ısıl işlemiyle sertlik düşerken süneklik artar.

Yeniden kristalleşme sıcaklığı:

 T y.k. sıcaklığı= 0,4 *T ergime sıcaklığı  

Sıcaklık Kelvin (oK) cinsinden hesaplanmalıdır. Her metal için hesaplanmalıdır. Bu hesaplamalar için çeşitli kuramlar vardır ve kanıtlanmış bir şey yoktur. Bu yüzden bu sıcaklıklar yaklaşık sıcaklıklardır.

Tavlama süresi yaklaşık 1 saattir. Ancak  tav süresi, tavlama sıcaklığı ve şekil değiştirme oranına uygun olarak seçilir. Tane büyüklüğünü, tav sıcaklığı da etkiler; kristalleşme sıcaklığı yüksek tutulursa kaba taneler oluşur. Tavlama sonrasında oluşan tane boyutu, malzemeye uygulanan soğuk şekil değiştirme oranına bağlıdır. Soğuk şekil değiştirme oranı fazla ise ince taneli, az ise iri taneli iç yapı oluşur.

Yazı hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı yazabilirsiniz...