Menevişleme (Temperleme) Isıl İşlemi Nedir? Neden Yapılır?

0
8203

Isıl işlem Muayenesinin Anlamı Nedir?

Sertleşme vakalarını içeren prosedürün bu denetimi ile metalürji genel olarak kullanılan bu terim iyileşme anlama belirtileri göster. Çeşitli ısıl işlemlerle ( suda su verme ısıl işlemi )  sertleştirilen metaller çok sert olur ve biraz tokluk katmak için menevişleme(temperleme) ısıl işlemine tabi tutulur. 

Menevişleme (Temperleme)  Karakterizasyonu

Sertleştirme, sertliği, kaliteyi, dayanıklılığı arttırmak ve ek olarak tamamen katılaşmış çelikteki zayıflığı azaltmak için düzenli olarak kullanılan bir sıcaklık muamelesidir.

Bir martensitik yapı, bol miktarda karbon ostenitik yapıda tutulduğunda ve hemen (genellikle su söndürmeyle değil) makul bir hızda soğutulduğunda çelik halinde şekillendirilir.

Bu dengesiz martensit, karbonun hacim merkezli tetragonal yapının dışına çıkmasını sağlamak ve daha bükülebilir ve kararlı bir vücut odaklı yapıya kavuşturmak için nihai hedefi akılda tutarak, çelik incelemesinin alt temel sıcaklığının altına ısıtılmalıdır.

Göz önünde bulundurulması gereken her şey, işlemenin amacı, demir içeren materyallerde en iyi mekanik özelliklerin karışımını sunmaktır. Modern çelik üretiminde tipik bir adımdır. Olması gerektiği gibi, yumuşak çelik ve orta karbon çeliği kristallini değiştirmek için yeterli karbona ihtiyaç duyar, bu nedenle sertleştirilemez ve temperlenemezler.

Çikolotanın Temperlenmesi

Metalurji dışında, sertleşme terimi, kelime dağarcığında bulunur. Bir maddeyi dengeler. Çikolatanın temperlenmediği noktada, oda sıcaklığında hassas ve yapışkan olma eğilimi vardır ve bu nedenle çalışmak zordur. Metal işleme fikrinin ele alınmasında sorunlar yaşamanız durumunda, terimin mutfak ifadelerinde kullanımı, kavranmanızı geliştirebilir.

Her şey düşünüldüğünde, inanılmaz bir süreçtir. Çikolatanın temperlendiği noktada, esasen soğutulur ve daldırılması için güçlendirilmesi için ısıtılır ve kakao içeriye doğru yayılarak tümüyle fark edilir şekilde katılaşır.

Temperlemenin Yararları

Çökelti-katılaştıncı bileşiklerde, örneğin, alüminyum süper alaşımlar, sertleştirme, içeriye tepki vermek üzere düzenlenmiş temperlenmiş öğeden homojen olarak taşınan alaşım maddelerine neden olmakta, hız olarak bilinen metalik aşamalar arasında meydana gelmektedir.

Bu hızlandırmalar, alaşımı güçlendiren şeylerdir ve bazı malzeme çerçevelerinde, çeşitli sıcaklıklar, alaşımlara yüksek sıcaklık kalitesini ödünç vererek çok sayıda farklı aniden üretebilir.

Belirli bir malzemede kalite ve dayanıklılık birbirine zarar verdiğinden, sertleştirme, iki özelliğin ayarlanabilen sıcaklık ve zaman kontrolü ile ayarlanmasına karar verebilen temel bir sıcaklık muamelesidir.

Çelik temperlendikten sonra, montaj prosedüründe zorunlu olan etkili bir şekilde oluşturulabilir, kesilebilir ve belgelenebilir. Montaj dışında, çelik atölye çalışmalarında metal atölyelerinde sıcaklık ıslahı tamamlanmış olur.

Metalin temperlendiği noktada, açığa çıkardığı sıcaklık ölçüsü açısından farklı tonlar ortaya çıkar. Metal işçilerine, belirli bir gölgelendirmeye dönüşene kadar çelik çeliğe söylenebilir. Tomahawklar için kullanılan çelik, düz bir şekilde morlaşıncaya kadar tavlanırken, ahşap tornalama aletleri için kullanılan çelik belirgin bir şekilde koyu renkli olana kadar kıvamlı hale gelir ve metal için makine tertibatları için kullanılan çelik, belirgin bir şekilde açık sarı olana kadar temperlenir.

Yazı hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı yazabilirsiniz...