Kuyumcu Alaşımları Nelerdir ?

0
2982

Kuyumcu Alaşımları, kaplamalar yapılacak yenilikler için kullanılan döküm alaşımlarına, damgalı ve geri döndürülmüş  ürünler için bakır ve diğer demir dışı sac ve şerit alaşımlarına verilen belirsiz alaşımlarıdır.

Değerli metal sanayinden farklı olarak temel metal takı endüstrisi kostüm takıları, biblolar, hediyelikler, prim ve ticaret ürünleri, kavramlar olarak bilinen giyim aksesuarları ve madalyonlar ve heykelcikler gibi düşük maliyetli dini ürünler üretilmektedir.                     Bu tip yumuşak beyaz alaşımlar artık plastik oluşumundan önce olduğu kadar önemli değildir ve metallerde üretilen ürünlerin standart pirinç, nikel pirinç ve bakır nikel alaşımlarından oluşması muhtemel ancak laminat ve kompozit levha metalleri kaplamayı ortadan kaldırmak için çok kullanılır.

Ana metaller altın ile kaplanır veya kaplanırlarsa altın alaşımı 10 kırat (2 gram) (2 desigram =1 kırat) veya daha fazla ise altın dolu metal denir ve kullanılan miktar toplam ağırlığın en az %5’i kadardır. Kaplama % 5′ ten az olduğunda, haddelenmiş-altın plak denir.

 

Eskiden mücevherat alaşımları için çok çeşitli ticaret ünvanları kullanıldı. Alger metal heykelcikler ve küçük süslemeleri dökmek için gümüşe benzeyen bir alaşımdı. % 85.5 kalay ve 14.5 antimoni ihtiva etti ve gümüşi beyaz, sert ve temiz kesilmiş dökümler üretti.

Alger metal olarak bilinen bir alaşım % 90 kalay ve 10 antimoni içeriyordu.

Warnes metal olarak bilinen daha sert fakat daha pahalı bir beyaz alaşım, 10 parça kalay, 7 nikel, 7 bizmut ve 3 kobalt içeriyordu.

Sahne mücevheratı için kullanılan Fahlum metalin de % 40 kalay ve %60 kurşun vardı. Yüz yüze geldiğinde, oldukça yansıtıcı pırlantalar yapar.

 

Rosein, takı ve süs eşyaları için % 40 nikel,  %30 alüminyum, %20 kalay ve %10 gümüş içeren beyaz bir metaldi. Parlak, kaplamasız beyaz bir parlaklığa sahipti.

Sahte gümüş, yaklaşık % 5 gümüş ve %5 bakır içeren bir alüminyum alaşımıydı.

Argental beyazlatılmış ve yaklaşık % 5 kobalt ile güçlendirilmiş, zengin, düşük pirinçti.

Japon beyaz mücevherat alaşımı olan Kuromi, kalay ve kobalt ile beyazlatılmış bakırdır. Argent français veya Fransız gümüşü, önemli miktarda gümüş içeren bakır-nikel alaşımıdır. Platinoid, az miktarda tungsten ile KUYUMCULUK ALLOYS 509 fosfor tungsten şeklinde eriyik haline getirilen nikel-gümüş-tungsten alaşımıdır. Prolaktin, platinin bir diğer yerine, bir nikel-gümüş-bizmut alaşımı idi. Nem almayan altın rengi olan Nuremberg altın,% 90 bakır, 7,5 alüminyum ve 2,5 altın içeriyordu.

Yazı hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı yazabilirsiniz...