Küreselleştirme Isıl İşlemi Nedir ? Nasıl Yapılır ?

küreselleştirme ısıl işlemi nedir, küreselleştirme ısıl işlemi hangi malzemelere uygulanır, kuresellştirme ısıl işlemi nasıl yapılır. sorularına cevap verdir?

0
5396

Çelikleri Ac1 sıcaklık çizgisi civarında uzun süre tuttuktan ve bu bölgede salınımlı olarak tavlandıktan sonra, yavaş soğutma(fırında soğutma ) ile karbürlerin küresel şekle dönüştürülmesi işlemidir . Çeliklerin işlenmesini kolaylaştırmak ve sünekliğini artırmak amacıyla kullanılır.

Küreselleştirm e tavı 3 yöntemde yapılabilir.

1. Çelik malzeme Ac1(723 oC) çizgisinin hemen altındaki bir sıcaklığa (örneğin 700 oC) uzun süre (15-25 saat) tavlanır.

2. Çelik malzeme, düşük kritik sıcaklık çizgisinin (Ac1) hemen altında ve üstündeki sıcaklıklar arasında salınımlı olarak tavlanır.

3. Malzeme Ac1 kritik sıcaklık çizgisinin üzerindeki bir sıcaklıkta tavlandıktan sonra ya fırında çok yavaş soğutulur, ya da Ac1 çizgisinin hemen altındaki bir sıcaklıkta uzunca bir süre tutulur.

Yüksek sıcaklıktaki tavlama işlemi, çeliğin içersindeki perlitik yapı ile sementit fazının parçalanarak dağılmasına neden olur. Küreselleştirme tavı sonucunda, ferritik bir matris ile bunun içerisinde dağılmış durumda bulunan küre biçimindeki karbürlerden oluşan bir iç yapı elde edilir. Küreselleştirme tavı sonunda çeliğin sertliği azalır, bu işlem sonucunda, ötektoid üstü çelikler işlenmeye elverişli hale gelir.

Küreselleştirm e tavı, daha çok yüksek karbonlu çeliklere uygulanır. Düşük karbonlu çelikler nadiren küreselleştirme tavına tabi tutulurlar. Çünkü bu tür çelikler küreselleştirme tavı sonunda çok yumuşarlar ve bu aşırı yumuşama talaşlı işlem sırasında bazı zorluklar doğurur. Orta karbonlu çelikler ise yeterli ölçüde süneklilik kazanmaları için plastik şekil verme işleminden önce, bazen küreselleştirme tavına tabi tutulurlar. Küreselleştirme tavı sırasında tavlama süresinin iyi ayarlanması gerekir. Eğer çelik, gereğinden daha uzun süre tavlanırsa sementit parçacıkları birleşerek uzama gösterirler ve bu durum çeliğin işlenme kabiliyetini olumsuz etkiler.

Küreselleştirme ısıl işlemi uygulanmış çelikler

1020 Çeliği Küreselleştirme.fw
1020 Çeliği

kuresellestirme-isil-islemi

 

YORUM

Çelikleri Ac1 sıcaklık çizgisi civarında uzun süre tuttuktan ve bu bölgede salınımlı olarak tavladıktan sonra, yavaş soğutma ile karbürlerin küresel şekle dönüştürülmesi işlemidir.

Amaç malzemeye süneklik kazandırmaktır ve kolay şekil vermeyi sağlamaktır.

1020 çeliğinde, 1040 çeliğine göre küreselleşme gerçekleşmemiştir. Bunun temel nedeni karbon miktarıdır.