Kepçe Tırnakları Hangi Malzemeden Yapılır ?

1
4117
çeşitli tırnak örnekleri
çeşitli tırnak örnekleri

       Kazıcı yükleyiciler, traktör gövdesi üzerinde önünde kova ve arka tarafında küçük bir kazıcı ile donatılmış bir iş makinasıdır. Çeşitli malzemeleri yükleme, taşıma, kazma gibi işlerde kullanılmaktadır. İş makinaları içerisinde en çok kullanılan araçlardan birisidir. Yükleyici ön kova kısmı, herhangi bir malzemeyi, bir yerden alıp kısa mesafede başka bir yere yüklemek için kullanılmaktadır. Kazıcı kısmı ise, hendek kazıları, kanal kazıları, yapı temelleri, kazıp yükleme işlemleri yapmak için kullanılmaktadır.

Beko loder tırnaklarının yüksek aşınma direnci (sertlik) ,  korozyon direnci ve kırılmaya karşı mukavemetli olması istenir.

Aşınma, biribirine temas eden ve birbirine göre izafi hareket yapan cisimlerden sürtünme etkisiyle oluşan malzeme ve  kütle kaybıdır. Beko loder tırnaklarında aşınmanın aldığı  özel adlar vasıtasıyla sınıflandırma yapıldığında oymalı aşınma türü görülür.

Oymalı aşınma, malzeme yüzeyinin çok yüksek  gerilmelerdeki çarpma durumlarında, yüzeyden bir parçanın kesilerek veya oyularak kopmasıyla meydana gelir. Bu işlemler sırasında sert abrasif parçacıkların çok yüksek gerilmeler altında malzeme yüzeyine çarpmaları ile yüzeylerde hızlı bir şekilde hasar oluşumu meydana gelir.

Oymalı aşınma diğer aşınma türlerine göre çok daha hızlı olarak geliştiğinden, bu aşınmaya uğrayan parçaların yenileriyle değiştirilerek kullanılması daha ekonomik olmaktadır.

Bu gereksinimleri karşılayan malzemelerin başında borlu çelikler gelir. Bunun en önemli nedeni  ısıl işleme uygunluğudur. Düşük alaşımlı çeliklerde sertleşebilirlikteki en büyük artışın 20 – 40 ppm bor elementi ilavesinde elde edildiği , yaklaşık bu miktarlarda (30 ppm) bor elementi ilavesinin sertleşebilirlikte %0.6 Mn, %0.7 Cr, %0.5 Mo veya %1.5 Ni ilavesine eşdeğer artışlar sağladığı görülmüştür.

KİMYASAL KOMPOZİSYON (%)

C Si Mn P S V Cr Ni B
0.27 0.25 1.20 0.014 0.016 0.009 0.2 0.8 0.004

 

MEKANİK ÖZELLİKLER

Akma Dayanımı

(N/mm2)

Çekme Dayanımı

(N/mm2)

Uzama yüzdesi

(%)

Darbe Dayanımı

(oC ve KVJ)

Sertlik

(HV)

1250 1600 8  -40                   20 500

 Isıl işlem ( suda su verme ve ardından temperleme ) uygulanmış borlu çeliğin özellikleri

Aşınma iz alanları ve hesaplanan aşınma oranları
Aşınma iz alanları ve hesaplanan aşınma oranları

WC (tungsten karbür) aşındırıcı küre kullanılmıştır ve sertleştirme su ile yapılmıştır.

SONUÇ-YORUM

Kazıcı ve yükleyici tırnakları yüksek aşınma, yüksek korozyon direnci gerektirir. Ekonomik olarak çok önemlidir. Çünkü tırnaklarda aşınma oranı yüksek ve malzeme kaybı çoktur. Dolayısıyla tırnaklar ekonomik anlamda aşınmanın az olması gerekir. Bunun için aşınma ve korozyon direnci yüksek olan borlu çelikler tercih edilebilir. Unutulmamalıdır ki tırnakların tasarımı ve aerodinamik yapısıda tırnağın ömrü göz önüne alındığında çok önemli bir etkendir.

1 YORUM

Yazı hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı yazabilirsiniz...