İnternetin Hayatımıza Getirdiği İlkler Nelerdir ?

internet hayatınıza neler getirdi, ilk intenet kafe nedir, ilk internet kafe nasıl kuruldu, ilk arama motoru nedir, ilk arama motoru nasıl kuruldu, ilk sosyal medya sitesi nedir, facebook nedir, twiter nedir, ilk blog nedir, ilk blog nasıl oluşmuştur, sorularına cevap verdik

1
1667

Hiçbir teknoloji internet kadar kısa sürede gelişmedi. Sadece alışveriş yapmak, banka işlemlerimizi yapmak, çalışmak ve çevrimiçi olarak insanlarla konuçmakla kalmıyoruz , aynı anda yaptığımız şeyleri Facebook ve Twitter gibi sitelerde paylaşıyoruz.  Peki bütün bunlar nasıl başladı?

İlk internet kafe

Tam İnternet erişimi olan bir kafe (bazen bir Cybercafé olarak anılır), Ivan Pope tarafından 1994 başlarında tasarlandı. Londra’daki bir  hafta sonu sanat etkinlikleri için bir İnternet etkinliği geliştirmesi istendi. Pope masalardan İnternet erişimi olan bir kafe yarattı.     Bundan esinlenilerek, Cyberia adı verilen ilk ticari İnternet kafe, o yıl Londra’nın merkezinde açıldı. Görülecek güzel bir yer haline geldi.

İnternet kafeler  kısa süre içinde çeşitli isimlerle dünyaya yayıldı. Örneğin Kanada’daki Binary Café, Finlandiya’daki CompuCafé, Güney Kore’deki PCBang ve New York’taki @cafe. Kafeler  her zaman bilgi alışverişinde bulunurlar, arkadaşlarıyla sohbet ederler, gazete okurlar  ve oyun oynarlardı . Şimdi ise insanlar kendi dizüstü bilgisayarlarını ve iPhone’larını kullanarak herhangi bir kafede veya evlerinde internete bağlanabilirler. Internet kafelere  daha az ihtiyaç duyuyoruz.

İlk arama motoru

Birçok kişi için, arama motorlarını kullanmak hayatlarının rutin bir parçası olmuştur. Peki onlar nasıl başladı? 1989’da Barbados’tan genç bir bilgisayar uzmanı Alan Emtage, Kanada’nın Montreal’deki McGill Üniversitesi’nde eğitim görüyordu. Öğrencilerin bilgiye erişmesi için kolayca aranabilen tek bir veritabanı oluşturdu. Bu çok ilgiyi yarattı ve Alan’a iki meslektaşı olan Mike Parker ve Bill Heelan  katıldı ve sistemi geliştirmeye yardımcı oldu. Buna ‘Archie’ derlerdi. Neden Archie adını aldı? Sadece ‘v’ olmadan ‘archive’ kelimesini.

Emtage kendisini bir İnternet devriminin içine buldu. Arama motorlarının büyük iş haline gelmesi uzun sürmedi. 1993’te altı  Stanford Üniversitesi öğrencisi Yahoo, 1994 yılında Yahoo ve 1994’te de Lycos tarafından oluşturulan Excite gibi pek çok kişi bunu takip etti.

60 milyon dökümanla birlikte, Google’nın 1997’de başlatılıncaya kadar geçen sürenin en büyüğüydü. Google şu anda günde  yaklaşık 620 milyon ziyaretçiye sahiptir.

İlk Blog

İlk blog yazarı hiçbir zaman tanımlanamamıştır ancak en olası aday Amerikalı bir gazeteci Justin Hall’dur. 1994 yılında (‘blog’ sözcüğünden önce) “Underground from Justin’s Links” adlı bir web sitesi ile blog yazmaya başladı. Başlangıçta web sitesinde  sadece Internet hakkında sıkıcı bilgiler verdi. Ama yakında başlıca konusu kişisel hayatına dönüştü. İlişkileri, tutkuları, planları ve korkuları hakkında açıkça yazdı. Günlük blog’larından hayran olan giderek artan sayıda okuyucu sitesine tıkladı. Hayatlarını onunkiyle paylaşmaya başladılar.

‘Blog’ sözcüğü 1997 yılına kadar kullanılmamıştır. Bu yılın Aralık ayında Jorn Barger tarafından icat edilen ‘WebLog’ (web günlüğü) ‘nin kısaltmasıdır.

Şu anda aktif blog yazarlarının sayısı dünya çapında yaklaşık 100 milyon olarak tahmin ediliyor ve Justin Hall New York Times’ın “kişisel blog yazarlığının kurucu babası” olarak adlandırılıyor.

İlk Virüs

Bilgisayar virüsleri tam olarak nedir? Bunlar, kendilerini tekrar  tekrar yenileyebilen bilgisayar programlarıdır. Bu yetenek, bir Alman matematikçisi John von Neumann tarafından 1949 yılının başlarında öngörülmüştür. Genellikle ilkinin Creeper adlı bir virüs olduğu söyleniyor. 1970’lerin başında ARPANET’ de  tespit edildi. Bob Thomas adlı bir mühendis tarafından 1971’de Cambridge, Massachusetts’ den yazıldı. Ancak, Creeper kötü bir virüs değildi, bilgisayarlara zarar vermedi. Bir makineye bulaştırıldığı zaman, ekranda “Ben Süpürgeyim, elinizden gelirse yakalayın!” Diyen bir mesaj çıktı sadece 1980’lerde kişisel bilgisayarların yayılmasıyla daha zararlı virüsler ortaya çıktı.

1986’da Beyin, PC’lere bulaşan ilk virüs; 1991’de Michelangelo uluslararası habercilik yapan ilk kişi oldu; 2000 yılında Aşk Mektubu onlarca milyon bilgisayara “seni seviyorum” diyen e-postalar göndererek kalpler kırdı ve 2007’de Fırtına Solucanı ” Avrupa’yı fırtına  vurdu 230 ölü !” yazan bir mesajla yayıldı.

İlk Sosyal Paylaşım Sitesi

1990′ lar da giderek daha fazla evin internet erişimi vardı. İnsanlar birbirlerine kolayca iletişim kurabiliyorlardı. Eski arkadaşlarıyla tekrar bağlantı kurmak isterler mi? 1995 yılında ilk sosyal paylaşım sitesi Classmates.com, ABD’de bir Boeing çalışanı olan Randy Conrads ‘ın   bodrumunda hayata yazıldı.  Hemen popüler oldu . İnsanlar eski okul arkadaşlarıyla hayat hikayelerini paylaşmayı çok sevdi  ve okul romantizmi yeniden başlattı. Bir yılda 100 evliliğe neden oldu.  Fikir, Birleşik Krallık’ taki Arkadaşlar  yeniden birleştirmesi de dahil olmak üzere birçok ülkede kopyalandı.  2003’te iş ağı sitesi LinkedIn kuruldu. Bu 60 milyondan fazla üyeye sahipti. Aynı yıl bu sayı Myspace’ in 3 katıdır.

Bununla birlikte, Facebook  tüm diğer küresel sosyal paylaşım sitelerinin popülerliğini azalttı. Harvard Üniversitesi öğrencileri tarafından 2004 yılında kurulan ve 2006 yılında dünya çapında hizmet veren ve 750 milyondan fazla kullanıcısı var. Hatta bu konuda yapılmış bir film The Social Network de vardır. İnsanlar kendileri hakkında konuşmayı seviyor gibi görünüyordu.

Mikro blog sitesi olan  Twitter kullanıcıları, takipçilerine hayatlarının küçük ayrıntılarını bildiriyor: “Bu sabah kızarmış ekmek ile bal yiyorum !”

1 YORUM

Yazı hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı yazabilirsiniz...