Formula-1 Araçlarında Karbon Fiber Kullanımı

Formula 1 arabalarını tanıyalım. Formula 1 arabalarında neden Karbon Fiber kullanılır? Formula 1 arabalarında Karbon Fiber kullanmanın avantajları nelerdir? Formula 1 arabalarının motor özellikleri nelerdir? Formula 1 arabalarının motor gücü kaç beygirdir? Formula 1 arabalarının motor hacmi kaç lt'dir? Sorularına cevap arıyoruz bu makalede...

3
2290

Öncelikle Formula-1 araçlarını temel anlamıyla tanıyalım.

Normal bir  yol aracının yaklaşık 8.5 misli güç üreten Formula 1 motoru muhteşem bir performans üretir. Yaklaşık hareketli 900 parça içeren motorlar çok  kompleks bir yapıdadır ve normal olarak yüksek ısılarda çalışmak zorundalardır.

Motor hacmi 3 litre için kısıtlanmıştır, ve genellikle 10 silindirlidir. Bu motorlar 850 beygir civarında güç üretir ve işlenmiş alüminyumdan yapılmışlardır. Ayrıca silindir başına maksimum 5 adet subaba izin verilir. Motor içerisindeki hareket eden bazı parçalar seramikten yapılmıştır.

Şase 

Arabanın tüm parçalarının monte edildiği en önemli bölümdür. Arabanın iskelet sistemidir. En önemli güvenlik bölümüdür. Kaza anında oluşan çarpışmanın en büyük bölümü göğüsleyen bölümdür.

Şasenin sahip olması gereken özellikler

1-YÜKSEK DAYANIM

2-ESNEKLİK

3-UZUN  YORULMA ÖMRÜ

4- KOROZYON DİRENCİ

5-ESTETİK GÖRÜNÜM

MALZEME YOĞUNLUK

(gr/cm3)

ÇEKME MUKAVEMETİ

(MPa)

KARBON FİBER
1.7 1500
ALÜMİNYUM
A-356-T6
2.7 207
St52
7.8 500

Tabloda da görüldüğü üzere yoğunluk ve çekme mukavemeti özelliklerinde karbon fiberin farkı açık bir şekilde görülmektedir.

karbon fiber formula-1 şasesi
karbon fiber formula-1 şasesi

Formula-1 araçlarının en önemli parçası olan şase karbon fiberden yapılır.

KARBON FİBER MALZEMELER BU ÖZELLİKLERİ BAKIMINDAN FORMULA 1 ARAÇLARI İÇİN ÇOK İDEALDIR DİYEBİLİRİZ….

Formula-1 ARAÇLARINDA KARBON FİBERİN KULLANILMA SEBEPLERİ

 • Yüksek Mukavemet

  Mekanik uygulamalarda, dışarıdan gelecek herhangi bir darbeye karşı beklenmedik sonuçların ortaya çıkmaması için, malzemenin gerekli en uygun cevabı veya davranışı verebilmesi istenir. Buda yukarıdaki tablodan anlaşılacağı üzerine karbon fiber malzemede mevcuttur.

 • Hafiflik

  Aynı boyutta ve hacimdeki çeliğe göre 4.5 kata kadar daha hafif olan yapısı sayesinde ağırlığın önemli olduğu yerlerde büyük avantaj sağlar. Formula-1 araçlarının daha hızlı gidebilmesi için agırlık son derece önemlidir.

 • Kalıcı Renklendirme

  Kompozit malzemelere, kalıplama esnasında reçineye ilave edilecek pigmentler sayesinde istenen renk verilebilir. Bu işlem ek bir masraf ve işçilik gerektirmez.

 • Kolay Şekillendirilme

Büyük ve kompleks parçalar tek işlemle bir parça halinde kaplanabilir. Bu da malzeme ve işçilikten kazanç sağlar.

 • Korozyona Ve Kimyasal Etkilere Karşı Mukavemet

  Kompozit malzemeler, hava etkilerinden, korozyondan ve çoğu kimyasal etkilerden zarar görmezler.

 • Titreşim Sönümlendirme

Kompozit malzemelerde süneklik nedeniyle doğal bir titreşim sönümleme ve şok tutabilme  özelliği vardır. Buda çok hızlı giden formula-1 araçları için çok önemlidir.

Karbon Fiberin Nasıl üretildiğini bir başka yazımızda görebilirsiniz. TIKLAYINIZ

3 YORUMLAR

Yazı hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı yazabilirsiniz...