Emay Kaplama (Emaye)

emaye nedir, emaye kaplama nedir, emaye kaplama nerelerde kullanılır, emaye kaplama ne amaçla kullanılır sorularını cevaplıyoruz

0
5576

EMAY KAPLAMA(EMAYE)

Demir, çelik, dökme demir, alüminyum ürünlerin yüzeyleri camsı yapıda silikat karışımlarıyla (frit) kaplanıp 500-800 oC arasında fırınlanmasıyla elde edilen bir yüzey kaplama şeklidir. Emaye ismiyle çok eskiden beri imal edilip piyasada satılan tabak, tencere, bardak gibi mutfak ürünleri, bazı banyo ürünleri ve sanayide kullanılan bazı kaplar bu yöntemle kaplama yapılmış metal eşyalardır.

  • Çelik Çeşitleri Nelerdir ve kaç çeşit çelik olduğu ile ilgili makalemizi incelemek için tıklayınız…
  • Dökme demirlerin genel işlenebilirlik  özelliklerini incelediğimiz makalemiz için tıklayınız…
  • Alüminyum çeşitleri nelerdir ve nerelerde kullanılır? başlıklı makalemizi incelemek için tıklayınız…

Frit, çeşitli elementlerin oksitleriyle oluşturulan seramik bir bileşimdir.

Frit çamur halde ıslak olarak veya toz halinde uygulanabilir. Metal, frit banyosuna daldırılıp çıkarılır ve kurumaya bırakılır, yada ısıtılan metal toz halindeki friti yüzeyinde tutar. Frit ile kaplanmış metal, pişirme fırınında ısıtılarak fritin ayrılıp camsı hale gelmesi sağlanır.

Emaye Kaplama Nerelerde Kullanılır?

Emaye yöntemiyle kaplama yapılmış ürünlere yaşantımızda çok çeşitli şekillerde karşılaşabiliriz. Kap-kacak ürünlerinde olabileceği gibi fırın, soba veya ocak gibi ürünlerde de rastlamamız mümkündür. Eski bir teknik olması sebebiyle sanayi devriminin önemli gelişmelerinden biri durumundadır. Çok çeşitli renk ve desenlerde süslendiği de görülebilir.

Yazı hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı yazabilirsiniz...