Elektrik Ark Ocağında Hurda Kullanımı

0
947

Elektrik ark ocağının esas girdisi hurdadır. Hurda, çok yüksek oranda yurt dışı kaynaklardan sağlanmaktadır. Hurda sahamızda bulunan açık stoklama alanına cinslerine göre ayrı ayrı konan hurdanın boşaltma ve şarj sepetlerine yükleme işlemleri vinçlerle yapılmaktadır. Bu vinçlere magnet veya polip takılabilmektedir. Çeşitli cinslerdeki hurdanın istenen miktarlardaki şarjı, hurda sepeti taşıyıcı araçlarda  bulunan kantar sistemi ile veya sabit kantar sistemi ile sağlanmaktadır.

Elektrik ark ocağı ile çelik üretiminde en önemli faktörlerden bir tanesi kullanılan hurdanın kalitesidir. Hurdanın kalitesini belirleyen parametreler;

  1. Hurdanın randımanı (1000 kg. sıvı çelik üretmek için kullanılan hurda miktarı)
  2. Hurda yoğunluğu (Elektrik ark ocağına yapılan şarj/döküm sayısını azaltmak açısından daima yüksek yoğunlukta hurda tercih edilir.)
  3. Hurdanın fiziksel ve kimyasal özellikleri

olarak sıralanabilir. Hurdanın az paslı ve elektrik ar k ocağına şarj sırasında problem oluşturmayacak boy ve ölçülerde olması gerekmektedir. Kimyasal analiz açısından ise, çelik üretiminin sonraki aşamalarında problem yaratan ve bu nedenle çelik içinde istenmeyen elementlerin (P, S, Cu, Sn, Pb) mümkün olduğunca az olması son derece önemlidir.

DKP HURDALAR
DKP HURDALAR

Yazı hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı yazabilirsiniz...