Bisiklet Kazalarında Uyarı Veren Kask

Gün geçtikçe hayatımıza daha çok giren bisikletlerle gezinirken güvenlik konusunda bir endişeniz olmasın. Dünyaca ünlü bisiklet şirketi Specialized'ın ürettiği ANGI cihazıyla, kaza sonrası ilk yardım gelme süresini kısaltıyoruz.

0
210

Gün geçtikçe hayatımıza daha çok giren bisikletlerle gezinirken güvenlik konusunda bir endişeniz olmasın. Dünyaca ünlü bisiklet şirketi Specialized’ın ürettiği ANGI cihazıyla, kaza sonrası ilk yardım gelme süresini kısaltıyoruz.

Gerek yoğun olan şehir içi trafikleri gerekse bir çeşit spor aleti olarak bisikletler hayatımızın en önemli bileşenini oluşturmaktadır. Hal böyle olunca bilim insanları bisiklet kazalarında meydana gelecek ciddi yaralanmalarda ilgili birimleri harekete geçirecek bir kask üzerinde çalıştılar.

X-Ray Sensörlü Kask gösterimi
X-Ray Sensörlü Kask gösterimi

Bu tür kazalar için, bisiklet şirketi Specialized 1×1.5 boyutlarında cihazını üretti. Oldukça hafif olan bu cihaz kaskın arka tarafına takılmaktadır.  Yerleşik ivmeölçer ve jiroskop sayesinde düşme veya çarpma algılarsa Bluetooth bağlantısını kullanarak telefonunuza sinyal gönderir. Belirli bir süre yanıt alamaması durumunda, acil durum için hazırlamış olduğunuz irtibat kişilerini konum bilginizide içinde bulunduran bir e-posta gönderir. Bundan sonrası için kurtarma operasyonu irtibata geçilen kişilere kalmıştır.

ANGI olarak adlandırılan bu sensör sizin hareket durumunuzu gözetir ve gerektiğinde sizin için harekete geçebilir. Kask sensörünün geliştirilmesine yardımcı olan ‘düşme-algılama’ özelliğine sahip olan Apple Watch’dır. Bu giyilebilir cihaz ayrıca dahili ivmeölçer ve jiroskopu kullanır ve yazılımı yakınlarınızda kaza geçiripte yanıt vermediğini fark ettiği kullanıcıların sinyalini size ulaştırır.

Bisiklet sürerken emniyet her zaman ilk önceliğimiz olmuştur. Bisiklet sürerken bir arabanın çarpmayacağının ya da bisikletle bir dağ yolculuğunda kaza yapmayacağımızın bir garantisi yoktur. Bu sistemle sürücüyüde rahatsız etmeyecek şekilde bir çok otamatik güvenlik sistemleri geliştirilmiştir.

Bu cihaz bir bisikletçinin başına gelebilecek muhtemel kazalar sonucu oluşan hareketler analiz edilerek oluşturulmuştur. Apple saatlerin düşme tespit özelliği kullanılarak gerçek düşmelerden elde edilen verilerle tasarlanmıştır.

Yazı hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı yazabilirsiniz...