Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Üniversite tercihi yaparken, en az seçtiğin bölüm kadar önemlidir hangi üniversiteye gideceğin. Hangi bölümü tercih ediyorsan et, tercih yapacağın üniversite hakkında kapsamlı araştırma yapmadan tercih yapma!

0
806

Bilgisayar Mühendisliği alanında en iyi üniversite

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, Üniversiteye geçiş aşamasında bölüm tercihi yaparken puan ve şehre göre bir yöneliş sergilemeyin. Sonraki hayatınız için dönüm noktası olan bu tercih dönemleri, bir sene daha kaybederim korkusuyla puanım falan şehirdeki filan bölümü tercih etmeye yetiyor diye düşünüp adım atmayın. Çünkü bir sene daha hazırlanmayı kayıp olarak görürken dört senenizi, belkide bütün bir hayatınızı heba edebilirsiniz.

Şimdi konuyu biraz daha özele indirgeyerek, kendi alanım olan Bilgisayar Mühendisliği vb. alanları tercih ederken nelere dikkat edeceğiniz hususundaki düşüncelerime. Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor ki yukarıdaki paragrafta dikkat etmenizi istediğim hususa Bilgisayar Mühendisliği vb. bölümleri tercih ederken özellikle dikkat etmelisiniz.

Diyelim ki Bilgisayar Mühendisliği alanında uzmanlaşmaya karar verdiniz. Bu seferde hangi üniversiteyi seçeceğiniz konusunda kafa yormanız gerekmektedir. Bildiğiniz üzere artık her şehirde birden çok üniversite bulunmaktadır. Bu demek oluyor ki sizle aynı bölümü seçen on binlerce kişi var. Sizi onlardan bir adım daha öne geçirecek olan ilk adım seçmiş olduğunuz üniversitedir. Neden mi? Her üniversitede mühendislik okunmaz da ondan. Sakın ben Bilgisayar Mühendisliği okuyorum ve hangi şehre gidersem gideyim ben bu alanda kendimi yeteri kadar geliştiririm diye düşünmeyin. Ne yazık ki bir çok üniversitemizdeki öğretim üyeleri alanlarında uzman kadrolardan oluşmuyor. Bu yüzden bırakın kendinizi geliştirmeyi belki de körelmenize neden olacak bir üniversite dönemi geçirebilirsiniz. Onun için en az bölüm kadar gidecek olduğunuz üniversite konusunda da çok düşünmelisiniz. Bunun için de bazı sorular sorup bunlara cevap aramalısınız. Bunlar:

  •  Tercih edecek olduğunuz Üniversitedeki bölüm öğretmen kadrosu alanlarında uzman kişilerden mi oluşuyor?

  •  Bu üniversiteden mezun olan öğrenciler ne gibi yeterlilikler kazanıyor?

  •  Üniversite kendinizi geliştirebileceğiniz teknik alt yapıya sahip mi?

  •  Bölüm öğretmenleri öğrencilere ne gözle bakıyor?

  •  Bölüm öğretmenlerinin öğrencilerle olan ilişkisi nasıl?

  •  Bölüm öğretmenlerinin öncelikli amaçları neler?

  •  Bölümde özellikle hangi dersler üzerine yoğunlaşılıyor?

  •  Mühendislik deyince akla hangi üniversiteler geliyor?

  •  Özelde Bilgisayar Mühendisliği deyince akla ilk gelen üç dört üniversite hangileridir?

Bu sorulara bulacağınız cevaplar doğrultusunda üniversite seçimi yapın. Bu soruların cevabını bulurken zorlanabilirsiniz ama cevaplara göre yapacağınız bir tercih, verimli bir üniversite hayatı geçirmenize neden olacaktır.

Gelişmiş bir Türkiye için, tüketen değil üreten bir gençlik özlemiyle…

Yazı hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı yazabilirsiniz...