Atom Bombası Nasıl Yapılır ?

1
3808

Atom bombası, Nükleer fisyonun ilk uygulaması atom bombasıyla olmuştur. Peki böyle bir  bombası nasıl patlatıldı ve patladı?

Bombanın tasarımındaki en önemli faktör, bomba için temel kütlenin belirlenmesidir. Küçük bir atom bombası 20.000 ton TNT’ ye ( trinitrotoluen bombası) eşdeğerdir . 1 ton TNT, yaklaşık 4 x 10 9 J enerji açığa çıkardığından, 20.000 ton TNT ise 8 x 10 13 J enerji açığa çıkarmaktadır.

Atom Bombası Ne Kadar Enerji Açığa Çıkarır

Atom bombasında kullanılan 1 mol veya 235 g uranyum – 235′ in, bağlanma aşamasında 2 x 1013 J enerjiyi serbest bıraktığını görülmektedir. Bu sebeplerden dolayı, mevcut atom bombası asla mevcut büyük kütle bir kütleye gerek yoktur.

Bunun yerine, kritik kütle, şekilde ‘de gösterildiği gibi, semente edilebilir bölümleri birlikte zorlamak için TNT gibi geleneksel bir patlayıcı kullanılarak oluşturulmuştur. Cihazın merkezinde bir kaynaktan gelen nötronlar, nükleer zincir reaksiyonunu tetikler.

Atom bombasının şematik gösterim
Atom bombasının şematik gösterim

Amerika Birleşik Devletlerinin 2. Dünya Savaşında Attığı iki bombadan birincisi , Uranium-235, 6 Ağustos 1945’te Hiroşima’ ya bırakılan bomba içinde parçalanabilir bir malzemeydi. İkincisi ise, Bunun yerine 3 gün sonra Nagasaki üzerinde patlayan bomba, Plutonyum-239 den imal edildi. Oluşturulan fisyon reaksiyonları, bu iki olguda da aynıydı, fakat tahribatın derecesi farklıydı.

1 YORUM

Yazı hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı yazabilirsiniz...