Askeri Alanındaki Bazı Teknolojik Gelişmeler Nelerdir ?

askeri teknolojiler ne durumdadır, teknolojik gelişmeler nelerdir, askerş teknoloji araçları nelerdir, askeri araçlar nelerdir, YÜZEN KOMBAT ARABASI, helikopter pilotları için yenilik, abd ordu teknolojileri nelerdir gibi sorulara cevap verdir.

0
1556

Yaratıcı askeri yenilikler için güzel bir yıl oldu. Star Wars tarzı hızlandırıcılardan, veri toplama uçağına, modern gelişmelerin bir çogu bilim kurgu ya da Hollywood gişe rekorları kıranlara benziyor.

İşte 2016’dan bazı favorileri

JTARV

Hava yoluyla yarışan Jedi Dönüşü’ndeki o hız bisikletlerini hatırla. ABD ordusu, o kadar uzak olmayan bir gelecekte, gerçek hayatta bir versiyonda savaş alanını zum yapabilir.

Malloy Havacılık ve SURVICE Mühendislik Şirketi, ABD Kara Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı için Malloy’un Hoverbike’ini daha da geliştirmek için bir araya geldi. Zana, JTARV veya JTARV olarak adlandırılan Eklemsel Taktik Hava Yaygınlaştırma Malzemeleri Aracı (JTARV) adı verilir.

Potansiyel olarak 180km / saat hızlara ulaşabilen JTARV, ekipleri hızlı ve şaşaalı bir şekilde taşıyabilir; 135 kilogramlık bir malzeme tedarik eden bir savaş bölgesi çevresinde bile uçabilir.

JTARV
JTARV

JTARV, yeryüzündeki sürücüler yerine hava yoluyla uçtuğu için küçük fiziksel ayak izi de dahil olmak üzere gizli avantajlar sağlıyor. Bu gerçek hayat hızlandırıcıları, ekiplere esneklik kazandıran pistler veya geleneksel iniş bölgeleri gerektirmiyor.

BÜYÜK KOMBAT TRAKTÖRÜ

Nihai traktör olan 32 tonluk zırhlı muharebe aracı ile tanışın

Ateş roketleriyle betona delik açabilir ve mayin tarlaları boyunca askerler için güvenli geçişi hazırlayabilir.
Dev bir ölçekte çoklu alet olan Terrier, hepsi bir arada kritik araçlar arasında sayılıyor. Bir dizi önemli görevin üstesinden gelmek için hızlı bir şekilde adapte olabilir. Hatta sekiz metrelik bir kolu var.

The Swiss knife of army tanks
The Swiss knife of army tanks

Terrier, düşman pistlerini yok edebilir, teröristlerin gizlendiği beton bileşiklerinde delik açabilir ve köprüleri sökebilir. Bu devasa canavar, gizlenmiş patlayıcı cihazları yok etmek için sökülecek birlikleri korumak için Python roketi tahrik eden patlayıcıları bile açıga çıkarabilir.
Terrier, Aynı zamanda traktörler gibi, yükleri kaldırabilir ve taşıyabilir. Ancak bir sonraki seviyede – ön yükleyici sistemi 5 ton kaldırabiliyor. Saatte şaşırtıcı bir şekilde 300 ton toprak tasıyabilir.

GÖZETİM DRONU

Güneş enerjisiyle çalışan yeni bir askeri uçak, 45 gün boyunca inis yapmadan görev yapabiliyor.
Airbus Savunma ve Uzay, yeni deniz araçlarını Yüksek İrtifa Sahte Uydu (HAPS) olarak adlandırıyor, ancak Zephyr olarak geçiyor.

“Sahte uydular” nedir?

Olağanüstü gözetim gibi uydu tipi yeteneklere sahip insansız hava araçlarıdır.  Bu tür bir yetenek, özel operasyonlar için kullanılabilir.

Bir uydudan farklı olarak, Zephyr iniş yapalabilir, alternatif teknoloji ile modifiye edilebilir.
Zephyr, orduya kayda değer bir buçuk ay süreyle kesintisiz yüksek çözünürlükte görüntüler sunmak için iniş yapmaksızın uçabilir ve ekiplere 6 inçlik ekranda görüntü verebilir.
Sabit bir yerde yaklaşik 20 km yükseklikte uçan Zephyr, ufuktan 400 kilometreyi görebilir ve 621 kilometre kareyi asan görüntüler sağlayabilir.
Zephyr uzayda açamaz. Ancak 70.000 metreden daha yükseklere ulaşabilir. Bu yüksekliklerde yeryüzünün eğriligini görebilirsiniz.

HELİKOPTER PİLOTLARI İÇİN YENİLİK

Yeni teknoloji, ABD askeri helikopter pilotlarının tehlikeli ortamlarla mücadele etmelerine yardımcı olmak için “Süpermen tarzi” vizyonunu alması anlamına geliyor. Bozulmuş görsel ortam (DVE), askeri uçak maskeleme tehlikelerini sık sık tehdit etmekte ve karaya oturması ve uçması zor olmaktadır. Yağmur, kar, toz ve sis gibi kötü havalarla görünürlük bozulabilir; ayni zamanda kahverengi gibi şeyler de görülebilir.
Örneğin, yere bir atışta pilot, kum, kir ve toz yükseldiginde görsel referansını yitiriyor. Gövde, helikopterin sertçe inmesini veya hatta devrilmesini sağlayan zemin veya diğer yapılarla sürüklenebilir ve bunlarla çarpışabilir.

Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı DARPA, Honeywell’ i, pilotların aşırı DVE’ yi yenmelerine ve önemli ayrıntıları “görmelerine” yardim etmek için teknoloji yaratmaya karar verdiler. Teknolojiye sentetik vizyon deniyor ve uçuş görüntülerindeki iniş bölgesinin 3 boyutlu görünümünü pilotlara sunuyor. Sert koşullara rağmen, son teknoloji ürünü bir dizi sensör kullanarak bir resim hazırlanıyor.

New technology means US military helicopter pilots will have far superior eyesight.
New technology means US military helicopter pilots will have far superior eyesight.

Diğer uçaklar , telefon telleri, araçlar ve iniş bölgesine yakin personel gibi tehlikeli beklenmedik arazi koşulları 3 boyutlu gösteriliyor.
Sonuçta, askeri pilotlar, açilis bölgesinin etrafındaki küçük delikler ve kanallar bile açığa çıkacak gibi gelişmiş bir görüşe sahip olabiliyor.
DVE’ ler tüm militanlar için büyük bir mücadeledir, ancak bu teknoloji ile ABD’li pilotlar, başka pilotların yapamadığı yerlerde güvenli bir şekilde çalışabilme avantajına sahip olacaklardır.

YÜZEN KOMBAT ARABASI

Yaklaşık 34 tonluk bir zırhlı araç yüzebiliyor. Deniz kuvvetleri, gelecek savaşlarda plajları ele geçirebilecek daha fazla güce sahip olan yeni bir savaş aracına sahip olacak.
Savaş aracı prototipi veya ACV 1.1, BAE Systems ve IVECO Savunma tarafından hazırlandı ve Modern Day Marine’de açıklandı.

A 34-ton armoured fighting vehicle that swims is among some of the latest military innovations this year.
A 34-ton armoured fighting vehicle that swims is among some of the latest military innovations this year.

Araç, kara yetenekleri ile yüksek derecede koruma sağlıyor.
Bu yeni zırhlı saldırı aracı, denizde bir gemiden fırlayıp, 11 km/sa hızla suda ilerleyerek kıyılara saldırı yapabiliyor. Bu araç için dalgalar sorun değil. ACV 1.1, dokuz metrelik dalgalara rağmen ilerleyebiliyor.
Zemine ulaştığında, düşman kuvvetlerine saatte 112 km hızla saldırabilir ve ciddi bir ateş gücü yayabilir.

Yazı hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı yazabilirsiniz...