Antifriz Nedir ? İçinde Neler Vardır ?

Antifriz nedir? Antifriz ne işe yarar? Antifriz neden oluşur? Antifrizin özellikleri nelerdir? Antifrizde neler vardır? Antifriz kaç derecede donar? Antifriz için kullanılan maddeler nelerdir? Antifrizin gereksinimleri nelerdir? Antifriz kaç derecede kaynar? sorularına cevap arıyoruz.

3
22267

Antifriz Nedir? Antifriz ne işe yarar? Neden oluşur? Özellikleri nelerdir? Antifrizde neler vardır? Kaç derecede donar? Kaç derecede kaynar? sorularına cevap arıyoruz.

Antifriz Nedir?

Antifriz, içten yanmalı motorların soğutma sistemlerinde ve radyatörlerinde kullanılan kimyasal bir sıvıdır, düşük sıcaklıklarda sirküle eden  bir sıvının oluşmasını sağlamak için buz oluşumunu önler. Yani kısacası suyun donma derecesini sıfırın altına düşürür.

Antifriz Gereksinimleri

  • Bileşiğin kaynama noktasını suyun çok altına düşürmeden karşılaşabileceği düşük bir donma noktası vermesi
  • Metalleri korozyona uğratmaması veya kauçuk bağlantılarını bozmaması ( radyatör metali ve kauçukları )
  • Kaynama noktasına kadar kararlı olması
  • Ticari olarak kolayca elde edilebilir, olmalıdır

Antifriz Neden Oluşur?

İlk olarak kalsiyum klorür ( CaCl) otomobil radyatörleri için kullanıldı, ancak metalleri korozyona uğrattı. Yangın tanklarında halen kullanılmakta olup, korozyonun önlenmesi için sodyum krom ilave edilmektedir. Yağlar da kullanıldı, ancak yüksek kaynama noktaları motorun aşırı ısınmasına izin verdi ve yağlar lastiği yumuşattı. Denatüre etil alkol kullanılabilir, ancak metanol daha az koroziftir ve daha az pahalıdır .

Antifriz Çeşitleri Nelerdir?

Suda % 30 etil alkol çözeltisi, donma noktasını  yaklaşık -15 ° C  ve % 50 çözeltisi  -31 ° C ye kadar düşürür.  Bununla birlikte alkol, buharlaşmayla kaybından dolayı sık sık yenilenmelidir.

Gliserol antifriz, suda % 40′ lık bir çözelti olarak donma noktasını -18 ° C ‘ ye  ve % 50’ lik bir solüsyon ve -25 ° C’ ye kadar düşürür. Etil alkol çözeltisine nazaran yüksek viskoziteye sahiptir , düşük sıcaklıklarda zorunlu dolaşım gerektiren dezavantajı vardır, ancak kolayca buharlaşmaz.

Etilen glikol, donma noktasını alkolden daha düşük bir seviyeye indirir ve buharlaşma ile kaybolmaması için yüksek bir kaynama noktasına sahiptir ancak daha yüksek bir ilk maliyeti vardır ve sıradan doğal kauçuk bağlantılarını yumuşatır.

Asetamid su çözeltisi de antifriz olarak kullanılabilir. Antifrizler çeşitli ticari isimler altında satılmaktadır. Du Pont’un Zerone’ sunun bir metanol tabanlı olanı var ise Zerex’in bir etilen glikol tabanlı olanı var.

Union Carbide Corp. tarafından pazarlanan Prestone, ANTIFREEZE COMPOUNDS 73 etilen glikol antifriz maddesidir. Pyro, düşük bir donma noktası olan, US Industrial Chemicals, Inc.’in bir antifrizidir. Rampa, antikorozyona sahip etilen glikoldur ve köpük gidericiler eklenmiştir.

Jet motorlu yakıtlarda kullanılan Phillips Petroleum Co.’nun antifriz PFA55MB,% 10 gliserin içeren etilen glikol monoetil eterdir. Dow Chemical Co.’nun Dowtherm 209, sakızı oluşturmadan kaynayan engellenmiş metoksipropanolün bir antifriz maddesidir. Safe Brands Corp.’un proplyene-glikol bazlı bir antifriz olan Sierra, etilen glikol bileşiklerinin yanı sıra daha az toksik (insan sağlığını etkileyen maddeler) etkiye sahiptir. -50 ° C ile -5 ° C arasındaki sıcaklıkta donar.

3 YORUMLAR

Yazı hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı yazabilirsiniz...