Ülkemizdeki Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir ?

0
806

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI

   Ülkemize son yıllarda oldukça fazla ilgi gören yenilenebilir enerji hakkında sizlere bilgiler aktarmaya çalışacağım. Dünya üzerinde yenilenebilir enerji yani temiz kaynaklar ile üretilen enerji üzerine oldukça fazla ilgi duyulmaktadır.

   Bunun en büyük nedenlerinden birisi doğaya herhangi bir zararlarının bulunmamasından ve sürekli olmasından dolayı oldukça fazla tercih edilmeleridir. Ülkemizde yenilenebilir enerji denildiği zaman ilk akla gelen güneş ve rüzgâr enerjileri olmaktadır. Bunların yanında hidrolik, jeotermal, dalga vb. enerji türleri de mevcuttur. Bu tür yatırımların rüzgâr ve güneş enerjisine göre yatırım, tesisin kurulacağı alan ve bakım onarım maliyetleri daha fazla olduğu için günümüzde rüzgâr ve güneş üzerine lisanlı ve lisanssız olarak yapılan yatırımlar artmıştır.

   Güneş üzerine büyük oranlarda yatırımlar yapılmaya başlandı. Santral kurulduktan sonra belirli bir sene üzerine Devlet destekli alım garantisi olduğu için marjinal tarlalar yani verimsiz tarım işlemlerinin uygulanamadığı tarlalar için rapor alınıp gerekli izinleri hallettikten sonra santral kurulumu kısa bir süre içerisinde hayata geçirilmektedir.

   Ülke olarak enerji alanında dışa bağımlı yaşamak, dışarıya yüklü meblâğ paralar ödemek yerine yenilenebilir enerji alanında yatırımlar yaparak dışa bağımlılığımızı daha az seviyelere indirebiliriz. Ülkemiz güneş konusunda çoğu ülkelerden daha verimli konumdadır. Günümüzde Almanya’ nın güneş alma süresi ülkemize göre oldukça az olmasının yanında güneş üzerine kendilerini geliştirmeleri ve yatırımlarının çoğunu güneş üzerine yaptıkları için güneşten enerji üretme konusunda sıralamalarda üst seviyelerde yer almaktadırlar.

   Yapılan yatırımlar geç kalınmış bir yatırım olsa da hızla büyümekte ve gerek yenilenebilir enerji kaynakları gerekse fosil enerji kaynakları alanında ülkemizde kurulmuş ve kurulmakta olan tesisler halen son hızla devam etmektedir. Yakın zamanda dışarı bağımlılığın en az seviyeye inmesi ümidiyle enerjiyle kalın.

Jeotermal enerji
Jeotermal enerji

Yazı hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı yazabilirsiniz...