Nanoteknoloji Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?

Nano teknoloji nedir? Nanoteknolojilerin kullanım alanları nerelerdir? Nano robotlar insanlık için tehlikelimi? Nano robotlar dünyayı ile geçirebilir mi? vb. sorularının cevaplarını arayacağız bu makalemizde.

1
3221

Nano teknoloji nedir? Nanoteknolojilerin kullanım alanları nerelerdir? Nano robotlar insanlık için tehlikelimi? Nano robotlar dünyayı ile geçirebilir mi? vb. sorularının cevaplarını arayacağız bu makalemizde.

1) NANOTEKNOLOJİ NEDİR?

Nano kelimesi yunanca “cüce”den geliyor. Nanoteknoloji atom ve moleküller boyutunda yapılan bilim ve teknoloji faaliyeti anlamına geliyor.

1 nano metre kaç metedir?

nano teknoloji nedir

1 nano metre uzunluk olarak metrenin milyarda biri anlamına denk gelmektedir. Örneğin insan tırnağı her saniyede bir nanometre uzar.

2) KÜÇÜK ŞEYLER NEDEN FARKLIDIR VE NANOBOYUTTA BUNLARI ÖZEL YAPAN NEDİR?

Nanoboyut, biyolojinin en temel ve en basit fonksiyonlarının gerçekleştiği bir ölçektir. Nanoteknolojinin farkı, boyutlar küçüldüğünde aynı materyallerin normalde olduğundan farklı fiziksel ve kimyasal reaksiyonlar gösteriyor olması. Örneğin nanoboyuttaki gümüş ve altın atomları olağan dışı katalizör özelliği gösterirken, aynı materyaller standart boyutta farklı davranıyor. Küçük parçacıkların kimyasal olarak daha duyarlı, başka bir deyişle tepkili olmaları nano boyutunun en önemli özelliği.

3) NANOTEKNOLOJİNİN POTANSİYEL KULLANIM ALANLARI NEDİR?

Hemen hemen her yer.
1986 da fütürist Eric Drexler kendi kendini yenileyen nanorobotlar sayesinde insanın ölümsüz olacağını yazmış ve büyük tartışmalara yol açmıştır. Ama bugün neredeyse Drexleri doğrular bir biçimde nanoteknoloji en yoğun olarak tıp alanında kullanılıyor. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi konularında nanorobotlar olağanüstü gelişmelerin katedilmesine olanak verdi.

4) NANOTEKNOLOJİYİ TÜKETİCİ ELEKTRONİĞİNDE VE BENZER BAŞKA ALANLARDA GÖRMEMİZ MÜMKÜN MÜ?

Amerikan nanoteknoloji insiyatifi kurumuna göre şuanda bilgisayar hard diskleri, otomobil parçaları, katalitik konvertörler, çizilmeye ve aşınmaya dirençli giysiler, güneş yansıtıcıları, ruj, dayanıklı tenis topları, hafif ama dayanıklı tenis raketleri ve metal kesicilerde nanoteknoloji aktif olarak kullanılıyor.

Nanokonpozit tenis topları hakkında yazımıza şuradan ulaşabilirsiniz

5) NANOTEKNOLOJİ CİHAZLARI NASIL YAPILIR?

Nano boyutta cihazlar üretmek için iki yol kullanılıyor;
Alttan üste adı verilen birinci yöntemde nanocihazlar molekül ardına molekül eklenerek imal ediliyor. Karbon nanotüpler elektrik akımına veya manyetik alana tabi tutulduklarında aynı işlemi kendi kendilerine yapıyor. İkinci yöntem olan üstten alta ise daha büyük parçaların bu kez aşama aşama küçülmesi ve kesilmesiyle gerçekleştiriliyor.

6) BELİRSİZ BİR GELECEKTE KENDİ KENDİNİ GELİŞTİREN NANOROBOTLAR DÜNYAYI ELE GEÇİREBİLİR Mİ?

Bilimciler bu senaryonun mümkün olmadığı kanısında. Nanorobotların insan boyutunda var olmaları mümkün olmadığı için bir gün dünyayı ele geçirmeleride olanaksız. Çünkü boyutlar değiştiğinde kimyasal ve fiziksel tepkimelerde değişiyor.

7) NANOTEKNOLOJİNİN İNSANLAR İÇİN TAŞIDIĞI RİSK NEDİR?

2004’te yayınlanan İngiliz Kraliyet Mühendislik Akademisi Raporuna göre nanoteknoloji insanlar için bazı riskler içeriyor.Bu risk insan vücudunda, örneğin tedavi için kullanılan nanomateryallerin büyümeye devam etmesi durumunda ne gibi etkiler yaratacağının bilinmemesinden kaynaklanıyor. 2003’te yapılan bir araştırma, karbon nanotüplerin deney farelerinin akciğerlerini tahrip ettiğini gösterdi.
Kaynak:NTV bilim / Mayıs 2009 sayısı

1 YORUM

Yazı hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı yazabilirsiniz...