Hibrit Çim Nedir?

Hibrit Çim nedir? Hibrit çim nasıl yapılır? Türkiye'deki Hibrit çinli stadlar hangileridir? Türkiye'deki en büyük hibrit çimli stad hangisidir? İngiltere'de Hibrit çimli stadlar hangileridir? Hollanda'da hibrit çimli stadlar hangileridir? İtalya'daki hibrit çimli stadlar hangileridir? sorularının cevaplarını arıyoruz bu makalemizde.

0
4154

Hibrit Çim nedir? Hibrit çim nasıl yapılır? Türkiye’deki Hibrit çinli stadlar hangileridir? Türkiye’deki en büyük hibrit çimli stad hangisidir? İngiltere’de Hibrit çimli stadlar hangileridir? Hollanda’da hibrit çimli stadlar hangileridir? İtalya’daki hibrit çimli stadlar hangileridir? sorularının cevaplarını arıyoruz bu makalemizde.

Beşiktaş’ın stadı ile gündeme gelen ve adına sayfalar açılarak mizah konusu olan bu çimi (hibrit çim)ben de merak edip yazmak istedim . Hibrit çim veya güçlendirilmiş doğal çim, hem doğal çim hem de sentetik çim içeren melez bir çimdir. Sentetik (suni) çimler yüzeyin altına yani derine saplanarak doğal çim köklerinin suni çime dolanması sağlanır. Böylece kökü daha kuvvetli çimler elde edilir. Sahada gördüğümüz zemin bozulmaları ve çim kalkması yaşanmaz. Ayrıca taşınması da çok kolaydır. Futbol sahasında etkinlikler için kolaylıkla çimler kaldırılabilir ve tekrar serilebilir.

Türkiye’deki Hibrit Çimli Stadlar

İlk Hibrit Çimli Stad

Türkiyede’ki hibrit çimli stad akımı Beşiktaş’ın Vodofone Arena stadını yapmasıyla başladı. Beşiktaş yeni stad ile birlikte hibrit çime geçti. Daha sonrasında Beşiktaşı takip eden takım Çaykur Rizespor oldu. Daha sonrasında Süper Lig’in diğer takımlarıda hibrit çime geçmeye başladı teker teker. Bunları bir liste halinde verecek olursak:

stadlarını örnek olarak verebiliriz.

Türkiye’nin En Büyük Hibirt Çime Sahip Stadı

Peki Türkiye’deki hibrit çimli bu stadlardan hangisi daha büyük. Listede dört büyük takım olunca herkesin aklı ister istemez bu takımlardan birinin stadının olacağını düşünüyor. Ama sizi şaşırtan bir sonuç ile Akhisarspor’un Spor Toto Akhisar Belediye Stadyumu 75 metre genişliğinde, 115 metre uzunluğunda 8 bin 970 metrekare ile Türkiye’nin en büyük hibrit çime sahip stadırdır.

 

İngiltere’deki Hibrit Çimli Stadlar

İngiltere‘de neredeyse bütün futbol takımlarının statlar hibrit çimdir. Bunlardan bazılarını sıralıyacak olursak:

örnek olarak verebiliriz.

İtalya’daki Hibrit Çimli Stadlar

İtalyadaki hibrit çimli stadlara gelecek olursak:

örnek olarak verebiliriz.

Hollanda’daki Hibrit Çimli Stadlar

  • AFC Ajax’ın Johan Cruyff Arena,
  • AZ Alkmaar’ın Afas Stadyumu

gibi belli başlı stadlar hibrit çimdir.

Hibrit Çim Nasıl Yapılır?

Hibrit Çim ilk olarak 1990’larda görülmüştür.

Yapımı için iki yöntem vardır:

  1. Çim ekilir ve çim kökleri çıkmaya başladıkça sentetik lifler köklere doğru enjekte edilerek kök bölgesine sentetik lif (sentetik çim) eklenir.
  2. İkinci yöntemde ise sentetik lifler ve çim zeminde kullanılacak toprak karıştırılır sahaya serilir. Daha sonra çimler ekilir.

Yazı hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı yazabilirsiniz...