Hibrit Çim Nedir?

0
2992

Beşiktaş’ın stadı ile gündeme gelen ve adına sayfalar açılarak mizah konusu olan bu çimi (hibrit çim)ben de merak edip yazmak istedim . Hibrit çim veya güçlendirilmiş doğal çim, Hem doğal çim hem de sentetik çim içeren melez bir çimdir. Sentetik (suni) çimler yüzeyin altına yani derine saplanarak doğal çim köklerinin suni çime dolanması sağlanır. Böylece kökü daha kuvvetli çimler elde edilir. Sahada gördüğümüz zemin bozulmaları ve çim kalkması yaşanmaz. Ayrıca taşınması da çok kolaydır. Futbol sahasında etkinlikler için kolaylıkla çimler kaldırılabilir ve tekrar serilebilir. Türkiye‘de sadece Beşiktaş’ın stadı olan Vodafone Arena’nın çimleri hibrit çimdir.

İngiltere‘de neredeyse bütün futbol takımlarının statlar hibrit çimdir. ( Manchester City , Manchester United , Tottenham Hotspur , Tottenham Hotspur , West Ham United , Norwich City , West Bromwich Albion , Reading ) İtalya ( Milan, Udinese Calcio) Hollanda (Ajax, AZ Alkmar ) gibi belli başlı takımların stadları hibrit çimdir.

Hibrit Çim Yapımı Hibrit Çim ilk olarak 1990’larda görülmüştür.

Yapımı için iki yöntem vardır; Birincisi, Çim ekilir ve çim kökleri çıkmaya başladıkça sentetik lifler köklere doğru enjekte edilerek kök bölgesine sentetik lif (sentetik çim) eklenir.İkinci yöntemde ise sentetik lifler ve çim zeminde kullanılacak toprak karıştırılır sahaya serilir. Daha sonra çimler ekilir.

hibritçim

Hibri t çim şematik görünüm

Yazı hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı yazabilirsiniz...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.