Enerji Sistemleri Mühendisliği Nedir? Nelerle İlgilenir ?

0
901

ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ

   Merhaba arkadaşlar başlıktan da anlayacağınız gibi 9 sene önce kurulmuş ama çok tanınmayan Enerji Sistemleri Mühendisliği hakkında bazı bilgiler aktarmaya çalışacağım.  Ülkemizde gözde olan mühendislik dalları genellikle herkes tarafından bilinen Elektrik Elektronik, Makine, İnşaat veya Bilgisayar Mühendisliğidir. Piyasanın yavaş yavaş tanıdığı ve son zamanlarda yapılan yatırımlar sayesinde her gün önü biraz daha açılan Enerji Sistemleri Mühendislik bölümü ilk olarak Yalova Üniversitesinde eğitim vermeye başlamıştır. Son zamanlarda özel üniversiteler dâhil çoğu devlet üniversitesinde yavaş yavaş açılmaya başlamıştır.

   Enerji Sistemleri temel olarak Elektrik ve Makine karışımı bir bölüm olarak devam etmektedir. Eski bölümleri düşündüğümüz zaman ilk açıldığı yıllarda ne iş yapacaklar boşuna okunan bir bölüm olarak düşünülmektedir. Bizim bölümümüz içinde aynı durumlar geçerlidir. Hali hazırda kurulmuş bir odamızın olmaması bölümü okuyan ve tercih eden kişilerin tercih etmemesi için büyük bir engel olmaktadır. Bir bölümün kurulup çok kısa süre içerisinde çok iyi yerlere gelmesini hemen beklememiz biraz tuhaf olur zaten.

Dersler hakkında biraz bilgi vermem gerekirse bu belki diğer üniversitelere göre farklılık gösterebilir ama genel anlamda iş hayatınızda sizin ihtiyacınız olan çoğu konular anlatılmaktadır ne kadar anlatılsa da teorik olarak ne kadar bilginiz olsa da iş gerek stajlarınız gerekse iş yeri eğitiminde öğrenilmektedir. Her bölüm için iş imkânı yok dışarıda herkes senin bölümünü okumuş işsiz diyebilirler. Üniversitenin sizin için hiçbir önemi yoktur ister en iyi üniversitede olsun isterse en kötü üniversite olsun sizin iş hayatına başlayacağınız zaman başvuru yapacağınız yer üniversiteleri göz ardı edebiliyor bunun en büyük nedenlerinden birisi patron için yapılacak işi yapabilmeniz önemlidir. Bunun içinde her ne olursa olsun hem araştırma hem de kendinizi geliştirme konusunda ısrarcı olmanız gerekmektedir.

   Sizler bilgiye aç olarak yaşar ve her duyduğunuzdan bir şeyler öğrenmek isterseniz kendinizi geliştirirseniz her bölüm için iş bulabilirsiniz. Okul bitsin der yatar ve hiçbir uğraş içinde olmazsanız okul bittikten sonra iş yok diyerek düşünüp durursunuz. Önemli olan nokta kendinizin sınırlarını zorlamaktadır.

Yenilenebilir (Sürdürülebilir) Enerji
Yenilenebilir (Sürdürülebilir) Enerji

Yazı hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı yazabilirsiniz...