Biyokütle nedir? Ticarileştirilmiş Biyokütle Ürünleri Nelerdir ?

0
2424

Fosilleşmemiş tüm biyolojik maddelerdir. Petrol bağımlılığını azaltmak ve küresel ısınmayla mücadele etmek için ortaya çıkmış bir kavramdır. Biyokütle yenilenebilir, her yerde yetiştirilebilen, sosyo-ekonomik gelişme sağlayan, çevre dostu, elektrik üretilebilen, taşıtlar için yakıt elde edilebilen stratejik bir enerji kaynağıdır. Biyokütle elde etmek üzere şeker kamışı,şeker pancarı, mısır,arpa, keten tohumu, ayçiçeği, soya fasulyesi gibi bitkiler yetiştirilir. Bu yetiştirilen kaynaklarla çeşitli süreçlerden geçirilerek enerji ihtiyaçımızı karşılamak için biyokökenli endüstriyel ürünler elde edilir. Bu ürünler çevrecidir ve fosil yakıtlara oranla çok daha az karbondioksit açığa çıkarır.

biyokökenli endüstriyel ürünler
biyokökenli endüstriyel ürünler

Biyokütleleri kullanarak daha az enerji ve maliyetle çeşitli süreçler yardımıyla biyomalzeme, biyoyakıt, biyokimyasallar elde edebiliriz.

Ticarileştirilmiş  4 adet biyokütle ürünü vardır.

1.Biyogaz

Şehirsel veya endüstriyel atıkların metanizasyon teknolojisi ile elde edilir. Biyogaz doğalgazın kullanım alanlarıyla paralel olarak kullanılabilen bir enerji kaynağıdır.

2.Biyoetanol

Şekerli veya nişastalı bitkilerin fermantasyonu ile elde edilir. Otomobiller ve diğer motorlu araçlarda, tek başına bir yakıt olarak ya da benzine karıştırılan bir katkı maddesidir.

3.Biyodizel

Atık yemeklik yağlar veya yağlı tohum bitkilerinin esterfikasyon dönüşüm teknolojisiyle elde edilir.  Biyodizel, araçlarda, ısınmada, havacılık sanayinde kullanılan bir üründür.

4.Odun Kömürü

Enerji bitkileri veya ağaçların karbonizasyon dönüşüm teknolojisiyle elde edilir. En yaygın kullanım alanı ızgarada et pişirmek denilebilir. Aynı zamanda nargile kömürü olarak da kullanılmaktadır.

Biyokütle ürünlerinin kullanımı günden güne artmaktadır. Biyokütle ürünleri ucuz ve çevreye zararsız bir enerji verir. Biyokütlenin tek dezavantajı fosil yakıtlara oranda kullanıldığında daha az enerji verir. Ancak fosil yakıtların günden güne azalması ve dünyamızı kirlettiği için biyokütlenin gelecekte önemli bir enerji kaynağı olacağı görüşündeyim.

biyokutle enerjisi kaynakları
biyokutle enerjisi kaynakları

Yazı hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı yazabilirsiniz...