200 Serisi Paslanmaz Çelikler Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?

Paslanmaz çelikler paslanır mı? Paslanmaz çelik neyden üretilir? Krom-Manganez paslanmaz çelik neden tercih edilir? 200 serisi paslanmaz çelik uygulamaları nelerdir? 200 serisi paslanmaz çelik neden tercih edilir? 300 serisi paslanmak çeliğin avantajı nedir? soruarına cevap arıyacağız.

2
1111

Krom Manganez Paslanmaz Çelik Nedir?

200 serisi paslanmaz çelikler, düşük nikel içeriğine sahip olarak tasvir edilen östenitik paslanmaz çeliklerin bir sınıfıdır. Bunlar aynı şekilde krom-manganez (CrMn) paslanmaz çelikleri olarak da adlandırılmaktadır.

Hem 200 hem de 300 serisi paslanmaz çelikleri içeren östenitik çelikler, yüzey merkezli kübik yapıları ile karakterize edilir. Bu yapısıyla, hacim merkezli kübik yapı tarafından tanımlanan ferritik çeliklerden farklıdır.

Nikel, bu yüzey merkezli yapıyı oluşturmakta en çok kullanılan bileşen olup, her durumda nikel eksikliği ve hemen ardından II. Dünya Savaşı’ndan sonra metalin kullanımını azaltmak için çaba sarf edilmiştir. Bu, bazı östenitik çeliklerin üretiminde nikel yerine nitrojenin kullanılması ve 200 serisi paslanmaz çeliklerin yapılmasını sağladı.

Çelikte nitrojen alaşımı aynı şekilde yüzey merkezli kübik yapıyıyla birlikte, güvenli olmayan krom nitrürleri ortaya çıkarır ve gaz gözenekliliğini arttırır. Manganez seçeneği daha fazla nitrojenin güvenli bir şekilde dahil edilmesini mümkün kılar. Öyle ki, nikel alaşımdan tamamen uzaklaştırılamaz. Bu şekilde, 200 serisi paslanmaz çelikler, nitrojen ve manganez içerikleriyle tasvir edilmektedir.

Nikel maliyeti düşük olan nikel paslanmaz çeliklerin yaratılması ve ilgisi, 1980’lerde nikel maliyetleri düştü ve bir kez daha, metal kullanımını azaltmaya yönelik çabalar sarf edildi.

Bu, Hindistan’da muazzam bir yaratım artışının gelişmesini sağladı. Asya şu anda bu çelik grubu için dikkate değer bir sıcak nokta ve alıcı.

Krom Manganez Çelik Özellikleri

Tüketim güvenliyken, 200 serisi paslanmaz çelikle, yüksek nemlilik ve klor maddesine sahip olan koşullar altında meydana yüksek korozif durumlara neden olan çatlaklara karşı 300 serisi paslanmaz çeliklerden daha düşük bir kapasiteye sahiptir.

Bu, nikel içeriğini azaltmak için nihai hedefi göz önünde bulundurarak, krom içeriğinin aynı şekilde azaltılmasının ve daha sonra tüketim direncinin düşürülmesinin gerekliliğini ortaya koymaktadır.

200 serisi paslanmaz çelik, düşük (hatta kriyojenik) sıcaklıklarda bile mükemmel etki direncine ve dayanıklılığa sahiptir. Esas olarak daha yüksek nitrojen içeriğinden dolayı güçlendirici olarak giden 300 serisi paslanmaz çeliklerden çok daha serttir. Östenitik oldukları için, 200 ve 300 serisi paslanmaz çelikleri çekici değildir.

Östenitik çelikler, ferritik paslanmaz çeliklerden daha pahalı olmakla birlikte, daha düşük nikel içeriğinin ışığında 300 serisi paslanmaz çeliklerden daha az maliyetlidir.

200 serisi paslanmaz çelikler ve 304 serisi paslanmaz çelik kimyasal kompozisyonu
200 serisi paslanmaz çelikler ve 304 serisi paslanmaz çelik kimyasal kompozisyonu

Paslanmaz Çelik Uygulamaları

Düşük erozyon direnci nedeniyle, 200 serisi paslanmaz çelik için kullanım kapsamı 300 serisi paslanmaz çelikten daha küçüktür.

200 serisi paslanmaz çeliğe yönelik birkaç uygulama aşağıdakileri içermektedir:

  • Bulaşık makineleri ve çamaşır yıkayıcıları
  • Çatal bıçak takımı ve tencere
  • Su depoları
  • Kapalı ve temel dışı dış tasarım
  • Keslenme ve içecek gereçleri
  • Otomobiller (temel)
200 serisi paslanmaz çelikden yapılmış lavabo
200 serisi paslanmaz çelikden yapılmış lavabo

2 YORUMLAR

Yazı hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı yazabilirsiniz...